Big Indian CR RD over Br Of Indian CR
Good Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 12 T 40 N R 1 W |
| Carries | Big Indian CR RD |
| Crosses | Br Of Indian CR |
| Coordinates | 38.21968, -90.97312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 99.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32075 |