SH 89 over SH 365 City ST Up R/r
Good Condition3 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Faulkner |
| Location | Jct SH 89 & SH 365 |
| Carries | SH 89 |
| Crosses | SH 365 City ST Up R/r |
| Coordinates | 34.97124, -92.42044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 348.1 ft (106.1 m) |
| Max Span | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 2737.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007499 |