Ar HWY 89 over I-40
Good Condition3 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Faulkner |
| Location | Jct I - 40 & SH 89 |
| Carries | Ar HWY 89 |
| Crosses | I-40 |
| Coordinates | 34.97096, -92.41859 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 1516.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007500 |