Dallas CR 24 Z-e over Mud Creek
Good Condition35 years old48 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Dallas |
| Location | .30 Mi W SH 9 |
| Carries | Dallas CR 24 Z-e |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 33.88329, -92.66133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 68.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021084 |