Dallas CR 41 Z-e over East Fork Tulip Creek
Fair Condition29 years old82 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Dallas |
| Location | 2.63 Mi West SH 9 |
| Carries | Dallas CR 41 Z-e |
| Crosses | East Fork Tulip Creek |
| Coordinates | 33.92546, -92.67258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 156.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021919 |