Fas 1660 over South Loup River
Fair Condition48 years old360 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct N40/n21 11n 6.6w |
| Carries | Fas 1660 |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.29200, -99.88460 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 323.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002116425 |