Township Road over South Loup River
Good Condition27 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 3e Of Callaway #527 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.27670, -99.85500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 401.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002134305 |