Coll 7419 over Middle Loup River
Fair Condition49 years old60 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 18n Of Broken Bow #110 |
| Carries | Coll 7419 |
| Crosses | Middle Loup River |
| Coordinates | 41.66300, -99.63570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 378.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002116510 |