Sargent RD over Middle Loup River
Fair Condition58 years old410 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct N2/s-21a 15.5e 2.5n |
| Carries | Sargent RD |
| Crosses | Middle Loup River |
| Coordinates | 41.65360, -99.56900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 544.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002121405 |