Township Road over Mud Creek
Good Condition34 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 1.2se Ansley #613 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.26170, -99.35670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 316.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002139515 |