Township Road over Mud Creek
Fair Condition106 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 2n 2w Of Mason City #616a |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.25490, -99.33800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 148.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002129710 |