Township Road over Elk Creek
Fair Condition37 years old15 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 14s 1e Of Ansley |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 41.06170, -99.34330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 202.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002149610 |