Coll 7394 over Elk Creek
Fair Condition49 years old100 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 8s 2.7w Mason City #664 |
| Carries | Coll 7394 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 41.10430, -99.35620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002159010 |