Township Road over Stream
Poor Condition96 years old5 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 1.5n Of Westerville #19 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.42330, -99.39000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 52.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002154620 |