Township Road over Clear Creek
Good Condition20 years old65 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | E Edge Of Westerville #21 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.39670, -99.38000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 265.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2003) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002164830P |