Township Road over Mud Creek
Fair Condition35 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 1.2se Of Berwyn #161 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.33670, -99.47830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 198.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002155815 |