Coll 7407 over Mud Creek
Good Condition48 years old95 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | S Cl Berwyn #149 |
| Carries | Coll 7407 |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.34650, -99.50090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 217.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002127913P |