Coll 7396 over Elk Creek
Good Condition47 years old15 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct Us183/n92 9s .9e |
| Carries | Coll 7396 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 41.14770, -99.36040 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 137.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002158430 |