Township Road over Clear Creek
Poor Condition96 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 6.5n .5e Of Ansley #23 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.38670, -99.36720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 91.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002165005P |