Township Road over Mud Creek
Poor Condition110 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | .7nw Of Mason City #650a |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.23440, -99.31300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 75.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1916 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002167205 |