Township Road over Milburn-sargent Canal
Poor Condition91 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 2n 1.5w Of Sargent |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Milburn-sargent Canal |
| Coordinates | 41.67520, -99.41390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 81.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002168705P |