Township Road over Milburn-sargent Canal
Poor Condition91 years old5 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 2n Of Sargent |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Milburn-sargent Canal |
| Coordinates | 41.67260, -99.34620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 106.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002169545 |