Coll 7881 over Fiddlers Creek
Good Condition22 years old375 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | .4s Of Homer |
| Carries | Coll 7881 |
| Crosses | Fiddlers Creek |
| Coordinates | 42.31270, -96.49510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 373.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002202515P |