265th Street over Omaha Creek
Good Condition4 years old40 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 2.4s Of Homer |
| Carries | 265th Street |
| Crosses | Omaha Creek |
| Coordinates | 42.28520, -96.49036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 371.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002213410P |