County Highway over Elk Creek
Poor Condition31 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 6w Of South Sioux City |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.47000, -96.52500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.0 ft (50.6 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 465.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002210810P |