Fas 3925 over Elk Creek
Fair Condition49 years old640 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | Jct Us20/n110 4.6w .1s |
| Carries | Fas 3925 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.44720, -96.57520 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 317.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002221710 |