Oakdale Road over Elk Creek Trib
Fair Condition91 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 2n 3.5w Of Jackson |
| Carries | Oakdale Road |
| Crosses | Elk Creek Trib |
| Coordinates | 42.47900, -96.63400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 49 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002230910P |