County Highway over Elk Creek
Good Condition89 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | .5n 4.4w Of Jackson |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.45500, -96.65340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 192 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002201010P |