Fas 1215 over Sand Creek
Good Condition12 years old140 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n2 7.5n 3w |
| Carries | Fas 1215 |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 42.79630, -103.46380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 92.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002300505 |