County Highway over Little Cottonwood Creek
Good Condition34 years old55 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n71 4.6n 2.8nw |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Little Cottonwood Creek |
| Coordinates | 42.76330, -103.45330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 109.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002303405P |