N. Whitney Lake RD over White River
Good Condition26 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n2 7.5m 11.1e |
| Carries | N. Whitney Lake RD |
| Crosses | White River |
| Coordinates | 42.79910, -103.18380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002303005 |