Galey Road over White River
Fair Condition34 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n71 8.9ne 3.1n |
| Carries | Galey Road |
| Crosses | White River |
| Coordinates | 42.78500, -103.23330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 148.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002313205 |