West Ash Road over West Ash Creek
Fair Condition33 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n71 .4s 6.5e |
| Carries | West Ash Road |
| Crosses | West Ash Creek |
| Coordinates | 42.67970, -103.27830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 136.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002304610P |