Coll 7176 over West Ash Creek
Good Condition10 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n71 1.8ne 5.5e |
| Carries | Coll 7176 |
| Crosses | West Ash Creek |
| Coordinates | 42.69740, -103.26770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 140.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002314410 |