Pineview Road over Big Bordeaux Creek
Poor Condition91 years old25 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Ejct Us20/385 5.3e 1.6sw |
| Carries | Pineview Road |
| Crosses | Big Bordeaux Creek |
| Coordinates | 42.79960, -102.92590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 86.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002313015 |