Beaver Valley RD over White River Trib
Good Condition87 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Jct Us20/us385 4.5e 5ne |
| Carries | Beaver Valley RD |
| Crosses | White River Trib |
| Coordinates | 42.84300, -102.85550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 104.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002322420 |