CR 57 Mt. Ida Road over Little Alum Fork
Poor Condition29 years old10 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | .3 So Of Jct CR 74 |
| Carries | CR 57 Mt. Ida Road |
| Crosses | Little Alum Fork |
| Coordinates | 34.73380, -92.88504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 77.4 ft (23.6 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 146.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021898 |