CR 59d Danville RD over Middle Fork Saline River
Poor Condition29 years old208 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | 10.4 M W SH 9 |
| Carries | CR 59d Danville RD |
| Crosses | Middle Fork Saline River |
| Coordinates | 34.68074, -92.92426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 274.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021899 |