Co. Road 400th St. over Trib Looking Glass Crk
Fair Condition91 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 4.5s 4w Of Lindsay |
| Carries | Co. Road 400th St. |
| Crosses | Trib Looking Glass Crk |
| Coordinates | 41.62660, -97.77220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 49.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007101805 |