Coll 7626 over Stream
Fair Condition20 years old60 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 5.5s 2.5w Of Lindsay |
| Carries | Coll 7626 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.61230, -97.74600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102015 |