Township Road over Loseke Creek
Fair Condition41 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 6.2s 3e Of Creston |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Loseke Creek |
| Coordinates | 41.60900, -97.28730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 275.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102005P |