Township Road over Tributary To Loseke Cr.
Fair Condition41 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 6.2s 3.1e Of Creston |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Tributary To Loseke Cr. |
| Coordinates | 41.60830, -97.28500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 90.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102010P |