Township Road over Looking Glass Creek
Good Condition32 years old40 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 6.5s 1.5w Of Lindsay |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Looking Glass Creek |
| Coordinates | 41.59830, -97.72330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 260.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102210 |