Coll 7626 over Shell Creek
Fair Condition31 years old60 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 6.7w Of Tarnov |
| Carries | Coll 7626 |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.61300, -97.62840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 272.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102027 |