385th RD over Shell Creek Trib
Poor Condition52 years old60 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 5.2w Of Tarnov |
| Carries | 385th RD |
| Crosses | Shell Creek Trib |
| Coordinates | 41.61300, -97.60410 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102030 |