County Highway over Looking Glass Creek
Good Condition43 years old40 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 2.5n 5.2w Of Monroe |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Looking Glass Creek |
| Coordinates | 41.51170, -97.69830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 193.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007103405 |