Fas 2845 over Looking Glass Creek
Good Condition56 years old545 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 12w 2.1n |
| Carries | Fas 2845 |
| Crosses | Looking Glass Creek |
| Coordinates | 41.50540, -97.69600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 406.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 545 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007111510 |