220th ST over Loup River Canal Trib
Poor Condition91 years old40 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1.5s 5.1w Of Monroe |
| Carries | 220th ST |
| Crosses | Loup River Canal Trib |
| Coordinates | 41.45320, -97.69750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 96.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104205 |