445th AVE over Columbus Genoa Canal
Good Condition5 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1s 5w Of Monroe |
| Carries | 445th AVE |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.46300, -97.69560 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 329.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007111505 |