County Highway over Stream
Poor Condition91 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n91 4.5e 1.5n |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.72000, -97.37670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 49.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104705P |